12Haz

Bambu Ağacı Nerelerde Kullanılır ?

Bambu kullanım alanı oldukça geniş olan bir bitki türüdür.

  • İnşaat malzemesi olarak kullanılır.
  • Büyük bambuların hafif fakat dayanıklı olanları ev yapımında kullanılır.
  • Bambu ile köprüler yapılabilir, su borusu ve kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılabilir. Suya dayanıklı yapısı sayesinde deniz ulaşımında da kullanılmıştır.
  • Tekstil sektöründe de bambunun etkisi oldukça fazladır. Anti bakteriyel kumaşlar üretilir.
  • Evlerde bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir.
  • Ev eşyaları yapımında kullanılır. Sepet, perde, şapka, balık oltaları, bardaklar, eşyalar yapılabilir.
  • Müzik enstrümanları yapımında kullanılır. Çoğunlukla, flütler ve davullar yapılır.
  • Bambulardan silah da yapılabilir. Bambudan mızrak ve ok hortumları yapımında faydalanılmaktadır.
  • Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde kâğıt üretilir. Bazı bambu türlerinden cila yapımı için kullanılan toz çıkartılır.

Ülkemizde bambu yaklaşık olarak 2000’li yıllarda popüler olmaya başlamıştır fakat diğer ülkelerde olduğu gibi bambulardan yararlanılmaya tam anlamıyla başlanmamıştır. Çeşitli sektörlerde kullanmak yerine genellikle evde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Eğer evinizde uzun süre yaşamasını istediğiniz bir bitki yetiştirmek isterseniz bambuları tercih edebilirsiniz.

Gıda

Bambunun küçük fidanları sebze olarak yenilir ya da sirke içinde turşusu kurulur. Gıda olarak en uygun cinsler BambusaDendrocalamus ve Phyllostachys’dir.

Bazı bambu türlerinin hafif bir asitleri vardır, ve bu yüzden tatları acıdır. Bu acı tat kaynatılarak yok edilebilir. Japonya’da bu acı tadı yok etmek için bambu kaynatılırken pirinç unu atılır, ama Şili biberiyle de yok edilebilinir.

Bambu turşusuna „Achia“ ya da „Atchia“ denir. Bambu tohumu da yenilebilir. Bazı bambu türleri ilaç olarak kullanılır; saç, tırnak, kemikiçin faydalı ve depresyonu kesebilen etkileri vardır.

İnşaat Malzemesi

Büyük bambu türleri hafif ama dayanıklı olan odunları ile ev yapımı için kullanılabilirler. Eskiden Asya’da, özellikle Güneydoğu Asya’da bütün köyler tamamen bambudan inşa edilirdi. Eskiden Siam kentinin yarısı bambu sandalların üzerinde suda yüzen evlerden oluşurdu. Bambu ile hatta köprüler yapılır ve bambu su borusu olarak kullanılıp kilometrelerce uzunlukta su hatları yapılır. Bambu suya dayanıklı yapısı ile nehir ve deniz ulaşımında da kullanılmıştır. Yapısı itibarı ile sıkı dokulu ve çok sağlam bir yapısı vardır. Bazı türlerinin içi boş olduğu için mukavemet gerektiren işler için de kullanılmıştır.

Kumaş

Tekstil sektöründe de bambulardan yararlanılmaktadır. Bambular kullanılarak antibakteriyel kumaşlar üretilmektedir.

Bahçede

Çinlilerin bahçe kültürünün temel bitkisi bambu türleridir. Bahçeyi güzelleştiren bir bitki olarak Avrupa’da da yayılmaya devam etmektedir. Avrupa’da satılan çoğu cinsleri (Fargesie, Phyllostachys) -20 dereceye bile dayanıklılardır.

Ev eşyaları yapımı

Bambu ile çok güzel mobilyalar ve başka ev eşyaları yapılabilir: Sepetler, Perdeler, Bardaklar, Şapkalar ve balık tutmak için tuzaklar. Endonezya’da bazı bambu türleri ile bir kez kullanılabilen tenceler yapılır. Tırmanabilen bir bambu türü ile hatta çuvallar ve ceketler bile yapılır.

Müzik enstrümanlerı

Çin, Tahiti ve Yava gibi bazı ülkelerde bambudan müzik enstrümanları yapılır. Bunlar çoğunlukla flütlerdir, ama telli enstrümanlar ve davullarda yapılır. Japon müzik kültüründe çokça kullanılan shakuhachi olarak bilinen flüt de bambudan yapılır. Ayrıca Brezilya’lıların özellikle Capoeira’da kullandıkları berimbau adlı müzik aletinin de ana maddesi sayılabilir.

Silah

Bambunun hafif ama sağlam yapısı silah yapımı içinde çok uygundur. Bambudan mızraklar ve ok-hortumları yapılır. Vietnam savaşı’nda Viet kong’un ormanlarda bambudan hazırladıkları tuzaklar Amerikalı askerlerin en büyük korkusu olmuşlardır. Samurayların çok etkili bir yayıda belli bir bambu türü ile yapılır. Bambu ayrıca japon samurailerin geliştirdikleri kendo sporunun temel silahlarından biridir. Shinai olarak adlandırılır. Ayrıca orta çağ japonyasında antrenman için çivili uzeri deri kaplı bambu shinailer kullanılmıştır.

Hammadde

Bambu ile, Çin ve Jamaika gibi bazı ülkelerde kâğıt üretilir. Bazı bambu türlerinden cila-maddesi yapımı için kullanılan bir toz çıkarılır.,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir